Prawo cywilne jest tradycyjną i obszerną gałęzią prawa prywatnego. Obejmuje ono swoim zasięgiem materię uregulowaną bezpośrednio w kodeksie cywilnym, jak też w innych aktach prawnych, odnoszących się do sfery szeroko pojętych stosunków cywilnoprawnych. Reguluje ono stosunki cywilnoprawne zarówno o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym.
Stosunkiem cywilnoprawnym jest relacja zachodząca pomiędzy równorzędnymi podmiotami prawa cywilnego, mająca charakter normatywny (prawny), określająca prawa i obowiązki stron, której źródłem powstania jest zdarzenie cywilnoprawne.
Przez stosunki majątkowe należy rozumieć stosunki własnościowe, które dotyczą korzystania z dóbr oraz takie, które polegają na wymianie dóbr i usług. Z kolei do stosunków niemajątkowych zalicza się dobra o przedmiotach niemających bezpośredniej wartości ekonomicznej takich jak cześć, godność, krzywda. Niemniej jednak, nierzadko zdarza się, że zarówno sfera majątkowa i niemajątkowa są ze sobą ściśle powiązane, przenikają się wzajemnie i uzupełniają.
Cechami wyróżniającymi prawo cywilne od innych dziedzin prawa, jest nade wszystko zasada równości stron i dyspozytywności, z której wyprowadza się zasadę swobody umów. Poza tym, do najważniejszych zasad współczesnego polskiego prawa cywilnego należą: zasada ochrony osoby ludzkiej, zasada równości wszystkich obywateli, zasada autonomii woli stron, zasada ochrony dobrej wiary, zasada jednakowej ochrony każdej własności, bez względu na to czy własność jest prywatna czy komunalna, zasada cywilnej odpowiedzialności za długi oraz obowiązek naprawienia wyrządzonej drugiej osobie szkody.
W ramach prowadzonej przeze mnie Kancelarii Radcy Prawnego, w dziedzinie prawa cywilnego, oferuję pomoc prawną dotyczącą m. in.:
Jeżeli są Państwo zainteresowanie uzyskaniem pomocy prawnej w wyżej przedstawionym zakresie, proszę o kontakt.
Nawigacja po przepisach prawnych bywa trudna i wymaga doświadczenia. Jesteśmy tutaj, aby ułatwić Ci ten proces i zapewnić profesjonalne wsparcie.
Pomoc prawna w ramach Kancelarii, świadczona jest zasadniczo po wcześniejszym, telefonicznym lub mailowym, ustaleniu terminu spotkania:
-podczas spotkania, w siedzibie kancelarii
-podczas spotkania, w ustalonym przez klienta miejscu
Kancelaria jest czynna w godzinach od 09:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku, jednakże możliwe jest również umówienie się w indywidualnie uzgodnionym terminie poza godzinami pracy Kancelarii.
Ponadto, Kancelaria świadczy pomoc prawną również przy użyciu środków porozumiewania się na odległość oraz poczty mailowej.