Prawo gospodarcze

Prawo Gospodarcze - Zakres Pomocy Prawnej

Prawo gospodarcze to ogół norm prawnych dotyczących działalności gospodarczej i obrotu gospodarczego. Prawo to można podzielić na prawo gospodarcze publiczne i prawo gospodarcze prywatne. Z prawem tym łączą się takie również takie określenia jak przedsiębiorca, konsument, działalność gospodarcza.

Publiczne prawo gospodarcze to zespół norm określających funkcje państwa w gospodarce oraz regulujące problematykę obrotu gospodarczego w stosunkach pomiędzy państwem a przedsiębiorcami. Można zatem powiedzieć, że prawo to określa zakres interwencji prawa i państwa w gospodarkę kraju. Zakres tej interwencji dotyczy w szczególności regulacji i zasad określających warunki rozpoczęcia, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej, rodzaje działalności wymagających uzyskania koncesji, zezwoleń, licencji lub w inny sposób ograniczanej.

Z kolei prywatne prawo gospodarcze to zespół norm regulujących stosunki wzajemne pomiędzy przedsiębiorcami lub między przedsiębiorcami a konsumentami. Normy te kształtują w szczególności ustrój i organizację przedsiębiorców, zawieranie umów handlowych, dokonywanie innych czynności handlowych, skutki wykonania i niewykonania zobowiązań, przesłanki i skutki ogłoszenia upadłości, obrót papierami wartościowymi.

Podstawowymi zasadami, na których opiera się prawo gospodarcze, zarówno publiczne jak i prywatne, są:

  • zasada wolności podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, zgodnie z którą, każdy ma wolność wyboru formy, podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej,
  • zasada ochrony własności prywatnej i stosunków gospodarczych,
  • zasada równości co do prawa i równego traktowania przez organy państwa,
  • zasada uczciwej konkurencji,
  • zasada proporcjonalności,
  • zasada swobody zrzeszania się przedsiębiorców,
  • zasada poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów konsumentów, zasada zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Konsumentem z kolei jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową, o czym mówi art. 221 Kodeksu Cywilnego.

Działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, jest natomiast zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Jak wynika z powyższego opisu, prawo gospodarcze jest dziedziną bardzo rozbudowaną, której właściwe stosowanie wymaga odpowiedniej wiedzy teoretycznej i praktycznej.


W ramach prowadzonej przeze mnie Kancelarii Radcy Prawnego, w dziedzinie prawa gospodarczego, oferuję pomoc prawną dotyczącą m. in.:

  • przygotowywania, analizy i negocjacji umów handlowych,
  • opiniowania projektów umów pochodzących od kontrahentów klienta,
  • opiniowania treści ofert kierowanych do kontrahentów handlowych,
  • uczestnictwa w negocjacjach handlowych i rozmowach biznesowych,
  • proponowania i negocjowania różnych form zabezpieczenia spłaty należności, w tym weksli, hipotek, przewłaszczeń, itp.

Jeżeli są Państwo zainteresowanie uzyskaniem pomocy prawnej w wyżej przedstawionym zakresie, proszę o kontakt.