Prawo spółek handlowych

Prawo Spółek Handlowych - Zakres Pomocy Prawnej

Prawo spółek handlowych stanowi ogół norm prawnych, regulujących tworzenie, organizację, rejestrację, funkcjonowanie, przekształcanie, łączenie, podział i rozwiązywanie spółek handlowych, zarówno osobowych, jak i kapitałowych. Głównym źródłem tego prawa jest Kodeks Spółek Handlowych. Niemniej jednak, z uwagi na złożoność stosunków i relacji prawnych, zarówno wewnątrz spółek, jak i w relacjach pomiędzy nimi a osobami trzecimi, szerokie zastosowanie znajdują tu także: ustawa o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, prawo upadłościowe i naprawcze, ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zgodnie z art. 1 § 2 Kodeksu Spółek Handlowych, spółkami handlowymi są:

  • spółki osobowe: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo – akcyjna,
  • spółki kapitałowe: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

    Zasadą jest, że przez umowę lub akt założycielski spółki handlowej, wspólnicy albo akcjonariusze, zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa albo statut spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.

    Mając na względzie powyższe, niezwykle istotną kwestią, powstającą już na etapie tworzenia spółki, jest zastanowienie się nad tym, jakie są oczekiwania w stosunku do spółki, jej działalności, jak i pozostałych wspólników. Dopiero po dogłębnym przemyśleniu wyżej wymienionych kwestii, należy przystąpić do sporządzenia samej umowy lub aktu założycielskiego spółki, w sposób, który po pierwsze, pozostaje w zgodzie z wymaganiami stawianymi przez Kodeks Spółek Handlowych, po drugie, ułoży relacje pomiędzy wspólnikami tak, aby wykluczyć powstawanie w przyszłości ewentualnych sporów i niedomówień. Z uwagi na powyższe, bardzo ryzykowne jest opieranie się na gotowych wzorcach umów, które niejednokrotnie nie zapewniają należytej ochrony zarówno interesów samej spółki, jak i jej wspólników lub akcjonariuszy.

    Korzystanie z fachowej pomocy prawnej, przydatne jest również w trakcie zwykłego, codziennego funkcjonowania spółki. Chodzi przede wszystkim o rzetelną i wnikliwą ocenę trafności oraz celowości decyzji, podejmowanych przez organy upoważnione do reprezentowania spółki, czy to osobowej, czy kapitałowej. Pomoc prawna przy tego typu sprawach, służyć ma odpowiedniemu przedstawieniu i omówieniu konsekwencji prawnych podejmowanych decyzji, ich znaczenia dla stosunków wewnętrznych i zewnętrznych spółki i wspólników oraz prawidłowej ocenie ryzyka gospodarczego towarzyszącego takim decyzjom.

    Istotną kwestią jest również prawidłowe zwoływanie zgromadzeń oraz przygotowywanie i dokumentowanie wszelkiego rodzaju uchwał podejmowanych na takich zgromadzeniach. Merytorycznie prawidłowo przygotowane zgromadzenia, niejednokrotnie przyczyniają się do zażegnywania wewnętrznych sporów, jak też pozwalają na ocenę aktualnej kondycji spółki, co z kolei pozwala na podjęcie odpowiednich działań w odpowiednim czasie.

    Jak wynika z powyższego, prawo spółek handlowych stanowi narzędzie, które prawidłowo stosowane, pozwala na uniknięcie wielu przykrych konsekwencji nieumiejętnego prowadzenia spraw spółki, wynikającego chociażby ze zwykłej niewiedzy.


    W ramach prowadzonej przeze mnie Kancelarii Radcy Prawnego, w dziedzinie prawa spółek handlowych, oferuję pomoc prawną dotyczącą m. in.: 

    • opracowywania aktów założycielskich, umów lub statutów spółek prawa handlowego,
    • obsługę procesu zakładania spółek osobowych i kapitałowych,
    • przygotowywania zmiany aktów założycielskich, umów lub statutów spółek, rejestracji spółek lub zmian w aktach założycielskich, umowach lub statutach, w Krajowym Rejestrze Sądowym,
    • opracowywania treści uchwał podejmowanych na Zgromadzeniach Wspólników lub Akcjonariuszy,
    • uczestnictwa lub nadzorowania przebiegu Zgromadzeń Wspólników lub Akcjonariuszy,
    • kontroli nad funkcjonowaniem spółek w obrocie handlowym,
    • przekształcania, fuzji, podziałów spółek handlowych,
    • likwidacji spółek,
    • przygotowywania wniosków o ogłoszenie upadłości, w tym upadłości konsumenckiej,
    • przygotowywania wniosków o wszczęcie postępowania naprawczego.

    Jeżeli są Państwo zainteresowanie uzyskaniem pomocy prawnej w wyżej przedstawionym zakresie, proszę o kontakt.